GN dagordning Köbenhavn 2007

Netværksmøde mellem de nordiske gastronomiske akademier og venneforeningerne 2007

 Dato:             Fredag den 16. november og lørdag den 17. november 2007

Sted:              Kost & Ernæringsforbundet, Nørre Voldgade 90, 1358 København K

1                    Velkomst v/ præsidenten for Det Danske Gastronomiske Akademi Lektor Jan Krag Jacobsen

2                    Godkendelse af dagsorden

3                    Godkendelse af protokol fra mødet 13-14. okt. 2006

4                    Valg

Til formand for mødet.  Forslag Sven-Olle Olsson.

Til sekretær for mødet. Forslag en som forstår og skriver svensk

5                    Præsentation af mødedeltagerne og deres organisation, herunder kort hvad der bedrevet siden sidst

6                    ARBETSUTSKOTT

Sven-Olle Olsson er valg som formand for gruppen og er på valg igen i 2008. Øvrige gruppe medlemmer er Carl Jan Granqvist, Marie-Louise Danielsson-Tham, Torbjörn Eliasson och Jan Krag Jacobsen/Kirsten Skovsby.

7                    PORTAL

8                    Økonomi

Økonomi for portalen

Økonomi for netvætværket generelt

9                    PROJEKT

Det nye nordiske måltid, profilering af råvarer og madkultur

Hvad er der sket siden sidst og hvordan kommer vi videre?

 

Styrgruppe och landsrepræsentanter:
fil dr Sven-Olle R Olsson, gryphon.hb@telia.com, ordf
agronom Thorsten Andersson, than@lm.lrf.se/ agronom Hans Bergsten, hans@mathalland.org, primärproduktion (PP) & småskalig PP
fil dr Håkan Jönsson, hakan.jonsson@etn.lu.se, etnologi (E)
provkökschef (PKC) Christina Möller, christina.moeller@bostream.nu, måltidskunskap (MK), industri (I), handel (H)
provkökschef Birgitta Rasmusson, birgitta.rasmusson1@bredband.net, MK, I, H
prof Carl Jan Granqvist, carl.jan@hellefors.se, matkonst, ambassadör NNM
prof Sven-Olof Isacsson, Sven-Olof.Isacsson@med.lu.se/ prof Stephan Rössner, stephan.rossner@ki.se, medicin, hälsa
prof Peter Lundqvist, peter.lundqvist@jbt.slu.se/ prof Roland von Bothmer, roland.von.bothmer@vv.slu.se, SLU-Alnarp, PP
arbetsmarknadschef Kirsten Skovsby, ks@kost.dk/ lektor Jan Krag Jacobsen, jacobsen@ruc.dk, PP, MK, Danmark
prof Wenche Frölich, wenche.frolich@uis.no, MK, näringslära (NL), Norge
tekn dr Svante Svensson, svante.svensson@orklafoods.no, livsmedelsteknik
prof Matti Räsänen, m-r.rasanen@netsonic.fi, E, Finland
fil dr Laufey Steingrímsdóttir, laufey@lbhi.is, NL, PP, mathistoria, Island
10                  Næste møde

Arrangeres af Hagdahlsakademien i Linköping, den 17 – 18 oktober 2008

11                  Eventuelt

Det här inlägget postades i Protokoll. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *